Вирощування бонсай покрокова інструкція з фото

Бонсай - карликові, але при цьому абсолютно здорові і дуже гарні дерева, вирощуванням яких займаються в Японії. Не так-то легко виростити бонсай за всіма правилами, так як ці рослини потребують особливої ​​уваги та догляду. Якщо ви хочете зайнятися вирощуванням бонсай з насіння в домашніх умовах, то використовуйте поради з цієї статті.

Спочатку бонсай зародився в Китаї, де називався "пеньцай", а вже пізніше це древнє мистецтво перейшло до Японії і розвинулося там. Легенда свідчить, що один з імператорів побажав побудувати мініатюрну копію своєї імперії, і саме для неї були вирощені ці карликові дерева. Сьогодні для прикраси інтер'єру своїми руками все частіше використовуються ці карликові дерева, виростити своїми руками які вдається далеко не кожній домогосподарці.

Формування дерева бонсай

Щоб виростити правильний бонсай, потрібно придбати необхідні вміння, навички і знання. Це дуже складне мистецтво, але, тим не менше, по-своєму захоплююче і по-східному загадкове. Для посадки можуть використовуватися насіння, живці та підщепи. У тому числі для їх вирощування беруть дикорослі дерева маленьких розмірів, що ростуть в суворих умовах дикої середовища. Суворі морози, сильні вітри і довгі посухи зупиняють або сповільнюють ріст дерева. Приблизно така ж тактика дій застосовується і в мистецтві бонсай.

Коріння і гілки карликових дерев підрізають за особливою системою, а гілки ще і скручують і перев'язують дротом з міді. Непотрібні нирки, пагони і листя видаляються, а стовбури деревець можуть відтягувати або згинати, щоб у них була обрана господарями форма. Зростання бонсай сповільнюється за допомогою наступних дій:

  1. Стиснення його коренів.
  2. Мінімальний обсяг горщиків.
  3. Груба грунт, де майже немає поживних мікроелементів.
  4. Недолік необхідних азотистих речовин.
  5. вплив вітром.
  6. вплив нагріванням.
  7. Вплив різких охолодженням.

При надлишку світла і недостатній кількості азотистих речовин у рослин в дикій середовищі хлорофілові зерна злипаються і гинуть. Рослини, що живуть в умовах боліт, де висока вологість, отримують захист від сонячного надлишку - у них сформовані шкірясті листочки дрібних розмірів і досить товста кутикула.

Крім обмежень в зростанні, бонсай має і інші правила, які стосуються обраної для дерева форми. Природність і відповідає правилам форма - ось дві складові зовнішнього вигляду дерева-карлика. Існує чимало загальноприйнятих типів бонсай, що відрізняються один від одного формою, а іноді і розмірами. І хоча за загальним законом висота деревця не повинна перевищувати тридцяти сантиметрів, зараз фахівці в цій області почали вирощувати дерева і крупніше.


Використовувані деревні породи теж впливають на загальний вигляд отриманого дерева бонсай. Наприклад, хвойна порода буде цілий рік радувати око, так як у неї немає листя, які могли б опадати. Бонсай, що відрізняється гарними плодами або квітками, покаже себе у всій красі в певну пору року. Існує навіть види, які мають найбільш яскравий окрас листя восени.

Види бонсай для вирощування в домашніх умовах

Як говорилося вище, типи дерев бонсай відрізняються один від одного за формою, а також по розміщенню в горщику. Їх існує чимало, і ось найпоширеніші з них:

1. "Симетричний" (теккан) - деревце, що росте прямо і має сильні корені. Воно відрізняється тим, що також має широкий стовбур. Породи для нього використовуються найрізноманітніші, можна зустріти і березу, і сосну, і гру.

2. "Наскальний" (секіжежу) - імітація скельного пейзажу. Дуже часто для неї вирощують вишню або дуб.

3. "Нахилений" (сяка) - на відміну від прямого "теккан", дерево-карлик цього типу злегка нахилено в бік від лінії вертикалі.

4. "Схиляння вітром" (кенгай) - такий бонсай схожий на "сяка", але нахилений він ще більше, немов на нього протягом багатьох років дув сильний вітер. Іноді таке деревце може опускатися навіть нижче свого горщика. Гілки цього типу теж відповідають ефекту сильного і довгого вітру - вони мають один напрямок. При цьому важливо, щоб горщик для Кенг був стійкий, адже не дивно, що в такому випадку важливо зберегти рівновагу в композиції.



5. "Мертве дерево" (шарімікі) - дерево, у якого відсутня кора. При цьому дійсно здається, що воно помирає або вже неживе.

6. "Два стволи" (кабудаті) - це роздвоєний стовбур і загальна крона. Зустрічаються також два деревця в одному горщику, але ростуть вони, як правило, все-таки з однієї точки.

7. "Ієрогліфи" (бунзінгі) - таке дерево має крону листя тільки на верхівці гілок, яких при цьому ствол майже позбавлений. Вважається, що хвойні породи в цьому випадку будуть виглядати особливо цікаво.

8. "Багатостовбурний" (есе-УЕ) - як і "кабудаті", це не поодиноке деревце, а кілька дерев бонсай, об'єднаних в одному горщику. В цьому випадку виникає імітація мініатюрного ліску.

9. "полукаскад" (хан-кенгап) - підстава деревця бонсай такого типу зростає прямо вгору, але потім стовбур починає схилятися вниз. У цьому випадку теж важлива стійкість ємності, в якій росте бонсай.

Крім самого дерева, в горщику можуть перебувати крихітні будиночки і фігурки, а землю часто покривають дрібним каменем або зеленим мохом. З дерева бонсай можна створити цілу композицію, яка імітує природний пейзаж.

Також почитайте: як зробити бонсай з бісеру

Догляд за бонсай в домашніх умовах

При придбанні вже готового деревця потрібно знати правила догляду за цією рослиною Адже бонсай необхідно вчасно підрізати, правильно годувати і забезпечити потрібну кількість води. Саме взимку з нього видаляють особливо великі пагони і підрізають відповідно до обраної формі. Для таких операцій використовуються тільки чисті та гострі інструменти. При пересаджуванні необхідно видалити основні, товсті коріння деревця, щоб забезпечити сповільнене зростання.

Полив у деревця бонсая частий, нехай і не дуже рясний. Не можна не помітити, що кількість потрібної вологи залежить і від породи, адже, як відомо, хвойні дерева потребують меншою порції води, ніж листяні. Дуже бажано обприскування деревця. Щотижня влітку дерево-карлик потрібно підгодовувати, причому не звичайними добривами, а спеціальними, призначеними саме для таких дерев. У зимовий період це роблять лише раз на місяць.

Вирощування бонсая в домашніх умовах, а також догляд за ним вимагають дотримань певних правил. В такому випадку у вас вийде виростити красиві дерева для прикраси інтер'єру в стилі екологічний мінімалізм. Експериментуйте і поповнюйте колекцію кімнатних рослин новими видами.