Ткацтво в Спаському районі Нижегородської області

Піменова Анжеліка Володимирівна, методист МБУК "Центр розвитку народних промислів і туризму" Спаського району Нижегородської області.

Наш Спаський район, історія

У період НЕПу в Новому посадив Спаського району в 31 дворі (36 працівників - кустарів) займалися в'язанням мереж. У 1928 почалося об'єднання кустарів Нового посадив в єдину пряжекрутільную і сетевязальная промислово-кооперативну артіль "Червоний трудівник". Ця артіль стала випускати зяброві і крабові мережі, господарські сумки, статеві доріжки (килимки), Різносортні тканину (меблеву, дранку для оббивки стін, бортівка, підкладають під борта верхнього одягу, парусину, використовувану для виготовлення брезенті і верху взуття).

Промисловість району напередодні Великої Вітчизняної війни була зосереджена на найбільшій в районі Турбанской льнопрядильная ткацькій фабриці і в промислових артілях. У числі останніх був і "Червоний трудівник".

будівля фабрики

Під час війна в артілі надходили замовлення для фронту, так в Новому посадив в'язали маскувальні мережі. Інший продукції випускалося мало.
У перші повоєнні роки структурні перетворення торкнулися всієї місцевої промисловості. Кооперативно-промислові артілі в 1956 році були перетворені в державні підприємства. Артіль "Червоні трудівник" стала називатися швейною фабрикою.

У міру своїх пошукових експедицій ми побували в гостях у старожилів села Новий посадив. Жінки поділилися в своїх розповідях тяготами військових років. Адже комусь не було і 10 років, а працювали в артілі нарівні з дорослими.


У дореволюційні роки майже в кожному будинку був ткацький верстат, виконаний на замовлення у місцевого майстра (коштував він великих грошей). Переходив цей стан з покоління в покоління. Старші навчали молодших ткацького ремесла. На верстатах ткали тканини на одяг, килимки, полотна.

Артем'єва Ф.М..

До наших днів ці раритетні верстати в нашому районі, на жаль, не збереглися. Але нам пощастило, і в однієї бабусі Феоктисти Михайлівни Артем'євої залишився стан XVIII століття. Верстат, на жаль, не в робочому стані, щось зламалося, а щось просто втратили і не відновлювали через непотрібність, але вона передала його нам в дар, за що їй велике спасибі! Ім'я майстра зробив даний ткацький верстат вона не знає.

Ткацький верстат

Але традиції домашнього ткацтва передавалися з покоління в покоління і збереглися до наших днів. Завдяки майстрам ми пробуємо відновити цей вид ремесла і сподіваємося, нам пощастить!