Туя посадка і догляд у відкритому грунті

Серед безлічі дерев хвойних порід туя завоювала велику любов садівників. Її часто використовують в ландшафтному дизайні, причому не тільки міському, але і для оформлення дачних ділянок. Королівське дерево або туя - багаторічна морозостійка рослина з незвичайними для хвойних порід листям у вигляді плоских лусочок, яке ідеально підходить для створення живоплоту або алеї. Ця рослина, як і багато хвойні, поширює чудовий аромат, виділяючи в навколишнє середовище фітонциди. Якщо вас зацікавив цей вид дерев, то в цій статті ви знайдете основні правила вирощування, розмноження і догляду за туями.

Секрети розмноження туї

Розмноження туї можливо трьома способами:

- вирощування з насіння;

- висадка живців (гілочок);

- посадка готових саджанців.

Ви можете поекспериментувати, спробувавши виростити тую різними способами. Але, як кажуть досвідчені садівники, найефективніший, надійний - це метод розмноження живцями.

Все ж розглянемо всі три способи:

1.Вирощування туї з насінини не особливо користується популярністю, т. к. це досить клопіткий і тривалий процес. Повноцінне, молоде деревце, придатне до висадки, можна отримати лише через 5 років. При цьому висока ймовірність втрати сортових ознак, що призведе до перетворення саджанця в дике дерево. Є один позитивний момент - виходить саджанець, адаптований під місцеві умови.

насіння туї

Для проведення процесу стратифікації залишаємо вибрані здорові насіння на зиму під снігом, після чого вони будуть краще сходити і проростати. З настанням весни готуємо ящик, насипаємо в нього живильний грунт, після чого висівають насіння. Зверху насипаємо суміш із землі та хвойних тирси. Молоді рослини вимогливі до догляду: потребують захисту від яскравого сонця, прополюванні бур'янів, регулярного зволоження і підгодівлі добривами.

2. Розмноження живцями - найрезультативніший і швидкий спосіб отримання саджанця туї, причому нове деревце збереже всі сортові ознаки. Отже, в квітні починаємо займатися підготовкою живців. Найкращим варіантом для держака вважається 2 - 3-х річний втечу з верхівки рослини. Бувалі дачники рекомендують заготовляти живці без секатора, вириваючи його так, щоб залишилася маленька п'ята - шматочок деревини від дерева-донора. Розмір живця приблизно 15 - 30 см. Нижні гілочки, хвоинки видаляємо з втечі, знезаражуємо в слабкому марганцовая розчині і залишаємо на день в стимуляторе зростання. В цей час в ящики засипаємо поживний грунт, додаючи туди ж пісок, торф. Живці поміщаємо в грунт з невеликим ухилом, до 5 см углиб, максимум, злегка утрамбовують землю навколо і проливаємо.

Живці добре вкорінюються при середній температурі повітря +20, при високій вологості, тобто ідеальним місцем знаходження перші місяці буде теплиця. Восени беремо живці, які за літо вже встигли вкоренитися, і висаджуємо у відкритий грунт, не забуваючи вкривати їх перед зимою. Перенесли зиму молоді деревця готові до подальшого висаджування на вибрані місця.

3. Купівля готових саджанців туї - найшвидший і простий спосіб, що дозволяє відразу приступити до декорування ділянки. Надійним цей варіант буде тільки в разі придбання рослин в спеціальних розплідниках, де вам буде гарантовано чистота і сортові якості продукції.

При покупці саджанців звертайте увагу на температуру змісту рослин, зволоженість грунту в горщиках, стан хвоїнок, гілочок на предмет захворювань. До речі, краще приживаються більш молоді рослини. Будинки відразу ж висадіть придбані саджанці на затінене місце і добре пролийте.

Весняна посадка туї. Як вибрати місце?

Весна - найбільш сприятливий період посадки туї у відкритому грунті. Звичайно, можна посадити і в будь-який інший час. Туя досить витривала рослина, досить добре росте на будь-якій ділянці землі. Але, знайшовши оптимальне для зростання місце, ви досягнете кращої її декоративності.

На занадто освітлених місцях туя сохне, погано переносить морози, в тіні ж - гірше росте, стає блідою, менш пишною. Оптимальним буде висадка туї в затіненому місці, захищеному від вітрів, з поверхневими грунтовими водами.

Дивіться відео: Як правильно посадити туюОтже, перейдемо до процесу посадки туї:

- викопуємо лунку, яка 70 см глибини, і має діаметр приблизно 1 м. Рослина з грудкою землі на коренях має легко вміщуватися в неї.

- Насипаємо в ямку грунт, збагачений органікою.

- Володіємо рослина в лунці, так щоб коренева шийка перебувала на рівні землі.

- Основну грунт перемішуємо, додаючи торф і пісок в рівних частинах, засипаємо яму і злегка утрамбовують поверхню.

Догляд за туями

При висаджуванні декількох саджанців їх розташовують на відстані один від одного в залежності від сорту. Як правило, інтервал для невеликих за розміром сортів встановлюють в межах одного метра, для великих, високих - п'яти метрів. Створюючи живопліт, саджанці, незважаючи на сорт, розміри, висаджують в 1 м один від одного.

Особливості вирощування туї

Молоді рослини, втім, як і дорослі, краще розвиваються при високій вологості, тому особливу увагу слід приділити регулярним полив. Мінімальна витрата води - 10 л під корінь одного дерева, при жаркій погоді витрата збільшується в два рази. При відсутності належного поливу туя жовтіє, з'являється багато шишок. Поливати рослину слід рано вранці або ввечері.

хвороби туї

Подобається туї і такий процес, як дощування - зрошування гілок. Обприскують дерево в момент його поливу, при цьому змивається пил, рослина стає чистим, ошатним, а повітря наповнюється приємним хвойним ароматом.

Досвідченими садівниками рекомендується проводити регулярну очистку пристовбурного кола, його акуратне розпушування, мульчування для підтримки вологого середовища.

Корисне відео: Причини пожовтіння туй. Догляд за туями

Важливим моментом є своєчасна підгодівля деревця, завдяки якій воно активніше зростає, розвивається, покращується зовнішній вигляд. Туя не вимагає частих добрив, досить 1 - 2 рази в рік внесення компосту, універсального добрива для хвойних порід.

До досягнення трьох років тую не обрізають, дозволяючи їй добре вкоренитися, визначаючи її потреби. Починаючи з 3-го року, проводять обрізання, видаляють засохлі гілки, надають потрібну форму. Пагони обрізаються не більш 1/3 частини. Обрізання здійснюють в кінці весни і початку осені.

обрізка туї

Корисна стаття: Дачні вироби своїми руками для прикраси саду. фото

Навіть якщо ви вибрали морозостійкі сорти туї, вони потребують підготовки до зими. В кінці осені дерева добре проливають. Молоді екземпляри захищають покривним матеріалом, пропускає світло. Коріння закривають опалим листям. Старші дерева на зиму не вкривають, але вони потребують захисту від сильних вітрів і снігу. Для цього гілки стягуються мотузкою і притискаються до стовбура, сніговий покрив своєчасно віддаляється. Надлишок снігового покриву призводить до того, що утворюється пліснява.

Фігури з туї в ландшафтному дизайні

Туя може стати справжньою окрасою вашого ландшафтного дизайну і освіжати повітря приємним ароматом. Доглядати за цим деревом своїми руками абсолютно нескладно, тому купуйте готові саджанці та облаштовувати територію навколо будинку найкращим чином.