Творчий розвиток учнів за допомогою казкотерапії

Оксана Олексіївна Ткачова, педагог додаткової освіти
МБУ ДО ДДТ
м Норильськ, Красноярська область

Творчий розвиток учнів за допомогою казкотерапії

Відомий психолог, доктор педагогічних наук А.В. Запорожець підкреслює: "Слухання казки ... має найважливіше значення для формування ... внутрішньої психічної активності, без якої неможлива ніяка творча діяльність".

З перших днів життя дитина освоює простір, в якому живе. Дитина - людина в дорозі. Він малює на сторінці, яка умовна. Дитина в цей прямокутник намагається вмістити той світ, який сприймає.

З самого народження дитина відчуває страх - перша людська емоція при народженні. Це нормальна захисна реакція. Почуття страху супроводжує людину протягом усього життя. З віком страхи збільшуються за рахунок розвитку фантазії і збільшення знань про навколишній світ. Для того, щоб позбутися або знизити діапазон страхів, існують такі напрямки як: казкотерапія, ігротерапія, арт-терапія і куклотерапія. Наші предки інтуїтивно розуміли корисність забав, і передавали їх з покоління в покоління. Сучасні фахівці різних областей втілили отримані знання в практику. Така різноманітність арт-терапевтичних методик обумовлено тим, що всі люди на землі різні. Одні сприймають інформацію на слух, другі - візуально, а треті отримують її через тактильні відчуття. Вашу увагу я б хотіла зупинити на казкотерапії.[1]

Навіщо людині потрібні казки?

Вони потрібні не тільки для забави та розваги, вони також допомагають дітям вирішувати серйозні завдання, які постають перед ними. Казки можуть стати для дітей добрими друзями, які завжди прийдуть на допомогу і допоможуть в непростих життєвих ситуаціях. У той же час, казки є своєрідною підтримкою для батьків, а також вихователів, педагогів і психологів, допомагаючи виховувати дітей і навчати їх чому-небудь.

У деяких випадках казки можуть навіть вилікувати людину, ставши для нього не тільки корисним, але і дуже приємним ліками. Казка, безсумнівно, впливає на світосприйняття дітей, а також на їх уяву. [2]

Існують спеціальні казки, позбавляють від страхів, які можна придумати самим. Вони повинні добре закінчуватися і мати доброю порцією гумору.

Можливі ритуали входження в казку:

 • Використання музики, нагадує дзюрчання струмочка. При цьому на підлогу можна покласти мотузку, що нагадує струмок, пройшовши по якому, дитина як би вбирає в себе чарівну силу. Після того, як діти пройдуть по "струмочку" вони потрапляють в казку.
 • чарівний вітер, який може перенести будь-якого в казкову країну. Тут використовується вентилятор, повз якого проходять діти.
 • дзвін дзвіночка
  Необхідно закрити очі і уважно послухати звук дзвіночка, який так само переносить в світ казки.
 • "Чарівний тунель"
  Стільці ставляться в ряд, утворюючи "тунель", який веде в казку (для правдоподібності можна включити лампу - світло в кінці тунелю). Дітям необхідно проповзти під стільцями, подолавши свій страх, при цьому вони отримають чарівну силу.

Вихід з казки повинен бути таким же, як і входження в неї. [2]

Казки можуть бути різними і носять в собі певні цілі, наприклад:

1. Дидактичні казки - навчальні.

Пояснюють дитині навчальні дисципліни, перетворюючи в казку граматичне правило або навчальні дисципліни. Героями тут стають абстрактні поняття з шкільних дисциплін: цифри, букви, хімічні елементи, геометричні фігури. Завдяки дидактичним казкам дитина переймається навчальним матеріалом і проявляє інтерес до навчання.

2. Медитативних казки - спеціальні казки, які використовуються в казкотерапії для проведення психологічних "медитацій". Казки - медитації - казки, в яких немає зла, немає негативних персонажів. У них добре, світло і затишно. Вони заспокоюють психіку, знімають психоемоційне напруження. Такі казки не потребують подальшого обговорення.  

Казкові медитації прийнято поділяти на два типи:

 • статична медитація - людина знаходиться в зручній позі сидячи або лежачи, на зручній поверхні. Використовують тиху, спокійну мелодію. Тут використовують казки про подорож в прекрасну країну на м'якому килимі-літаку або хмарі.
 • динамічна медитація - відрізняється від статичної більш жвавою, веселою музикою. Дитина здійснює певні рухи, що дозволяє тілу змінювати фази напруги і розслаблення м'язів. Такий вид медитації підходить для гіперактивних дітей (тривалість -5мин).

        У казкотерапії виділяються три види медитативних казок:

 1. Усвідомлення себе справжнього в теперішньому часі
 2. Розкриття особистісного потенціалу та сприяння самореалізації. Вони адресовані ідеального "Я", що живе в людській душі.
 3. Знайомство з "ідеальними" відносинами з оточуючими. Такі казки підходять дітям і підліткам з "неблагополучних" сімей, в яких існує брак людського тепла і емоційних зв'язків. Ці казки так само наочно показують, які між людьми можуть і повинні бути відносини. [1]

Таким чином, можна сказати, що медитативні казки - своєрідний відпочинок від проблем. Вони також підходять не тільки дітям та підліткам, а й вагітним жінкам і людям, які проходять реабілітацію після хвороби.

Дорослій здається, що казки - нісенітниця. Для дитини це - складові життя, які роблять її радісною, повноцінним. Казки вчать багатьох важливих речей, моральним засадам і необхідним соціальним навичкам, допомагають зняти зайву психологічну напругу, а також впливають на уяву дітей, розвивають фантазію.

Список літератури:
Арт. - терапія в практичній психології і соціальної роботи. Кисельова М.В. 2007 - 336 з.
Игротерапия і казкотерапія: Розвиваємося, граючи / О.М. Капшук - Изд. 2-е. Ростов н / Д: Фенікс, 2011 - 221, [1] с. - (Школа розвитку).