В'язана матрьошка - шкатулка

зміст

 • Матрьошка-шкатулка, в'язана гачком
  • Необхідні матеріали та інструменти:
  • Хід роботи:

Матрьошка-шкатулка, в'язана гачком

Класична матрьошка - це набір ляльок з дерева, але вона може бути не просто прикрасою і іграшкою, а й скринькою для дрібниць. Зробити таку скриньку можна своїми руками з найдоступніших матеріалів. Майстер-клас Ірини.


Необхідні матеріали та інструменти:

 • В'язальні нитки червоного і зеленого кольору. У представленому майстер-класі використаний 100% акрил, т.зв. "Черкеський" або "П'ятигорський", двох кольорів - зелений і червоний. На виріб потрібно буде витратити менше половини клубка (якщо клубок 100гр) кожного кольору, так що не виключено використання залишків інший пряжі.
 • Дві однакові пластикові баночки. Можливе використання баночок з-під кисломолочних продуктів. Важливо, щоб у баночок були плоскі краю.
 • Гачок в'язальний №4.
 • Невеликий шматочок білого фетру, флісу або гладкого трикотажу, розміром приблизно 5х5см.
 • Трохи наповнювача для м'яких іграшок або вати.
 • Тасьма "зигзаг" жовтого кольору - близько 70см (необов'язково).
 • Одна жовта гудзик (необов'язково).

Хід роботи:

Візьміть дві однакові баночки. Одна з них буде головою матрьошки, а інша - тілом.


Роботу почніть з нижньої частини матрьошки. Зеленої ниткою зробіть одну петлю і пров'яжіть в неї 18 стовпчиків з одним накидом. Заблокуйте коло сполучної петлею.


Зробіть дві повітряні петлі підйому і другий ряд так само в'яжіть стовпчиками з одним накидом, в кожну петлю підстави пров'язуйте по два стовпчики з накидом.


Приміряйте отриманий коло на днище баночки, якщо коло не виходить за межі дна - в'яжіть ще один ряд, в якому в кожну третю петлю підстави в'яжіть по два стовпчики з накидом. У Вас повинен вийти рівний коло, трохи виходить за межі денця. Закінчите третій ряд так само, як і попередні - сполучної петлею.

Порада: якщо в процесі в'язання коло починає загібаться- пров'язуйте більше подвійних стовпчиків з однієї петлі підстави. Якщо ж коло піде хвилями - навпаки, збільшуйте число одиночних стовпчиків, тобто провязани по одному в одну петлю підстави. І те, і інше залежить від щільності в'язання і товщини ниток. В ідеалі ж в третьому ряду кількість петель в третьому ряду повинно вийти кратне числу 5. Наприклад, в представленому майстер-класі, кількість петель в третьому ряду одно 45.


В'язати наступний ряд можна по-різному.

Спосіб перший: відрізати робочу нитку і розгорнувши в'язання виворітного стороною до себе, заново прив'язати її і обв'язати край фестони.

Спосіб другий: зв'язати одну повітряну петлю і, не обриваючи робочу нитку, розгорнути в'язання до себе виворотом, провязать стовпчик без накиду і почати в'язати фестони.

фестони в'яжемо наступним чином:

за задню стінку петлі підстави один стовпчик без накиду - пропустити одну петлю підстави - п'ять стовпчиків з одним накидом в одну петлю підстави -пропуск однієї петлі підстави - стовпчик без накиду. Замикається коло як зазвичай - сполучної петлею.
Важливо: весь ряд в'яжеться за задню стінку петель підстави.

Порада: при обв'язування фестонами кола, не доходячи до кінця, порахуйте кількість петель, щоб залишилося число кратне 5. Якщо так не вийшло, пробуйте пропускати в деяких фестони по дві петлі або не пропускати зовсім.


П'ятий ряд складається з стовпчиків з одним накидом, провязани в ті ж петлі підстави, що і фестони, але за передню стінку петель підстави.


Наступні чотири ряди в'яжіть стовпчиками з одним накидом, при необхідності додаючи їх кількість в рядах, але як правило цього не потрібно, якщо Ви в'яжете такими ж нитками і гачком, як у майстер-класі. Всього вийде, рахуючи від першого ряду самого дна, 9 рядів, або поки не досягнете краю банки.


Нижня частина матрьошки готова. Приступайте до вив'язування верхньої. Для цього зробіть затягується зашморг пряжею червоного кольору.

Пров'яжіть дві петлі підйому і 17 стовпчиків з одним накидом в цю петлю. Це не зав'язана петля і коли в'яжете в неї, притримуйте вільний край пальцем, не даючи "тікати йому". Коли коло замкнутий, потягніть за вільний кінець нитки і затягніть його. Закріпіть її. Таким чином вийде дуже маленька центральна дірочка.


Як завжди, кожен кругової ряд закінчується сполучної петлею, а починається повітряної петлею підйому.


Другий ряд голови в'яжеться напівстовпчиками з накидом, тобто робиться накид, але всі три петлі пров'язуються одночасно. Другий ряд в'яжіть так: два напівстопчиком з накидом в оду петлю підстави, потім два напівстопчиком з накидом, кожен в відповідну петлю підстави, потім знову два напівстопчиком в одну петлю. При цьому перший ряд почне трохи вигинатися.


Третій і четвертий ряди в'яжіть точно так же, як другий, подвоюючи стовпчики в кожну третю петлю підстави. У п'ятому ряду подвоюйте стовпчики в кожну четверту петлю підстави, тобто три стовпчики в'яжіть по одному, а четвертий і п'ятий - з однієї петлі, потім знову три стовпчики по одному, а четвертий і п'ятий в одну петлю підстави. І так до кінця ряду. Після п'ятого ряду приміряйте пов'язану частину голови на баночку.


Якщо пов'язана частина розміром з дно, то наступні ряди в'яжіть, додаючи по 4 петлі в кожному. Робиться це так: в першу петлю пров'яжіть два напівстопчиком, потім візуально розділіть кругової ряд на чотири частини і пров'язавши чверть ряду, пров'яжіть два напівстопчиком в одну петлю, ще чверть ряду в'яжіть петля-в-петлю, потім знову два напівстопчиком в одну петлю і так до кінця ряду, всього таких додатків буде чотири на ряд.
Пров'яжіть, починаючи з першого, дев'ять рядів або до тих пір, поки не залишиться до краю баночки близько 1,5 сантиметрів.


У десятому, або який у вас вийшов за рахунком, ряду припиняйте додавати напівстовпчик. Коли пров'яжете приблизно половину ряду, зв'яжіть шість стовпчиків з накидом у спеціальні петлі підстави, це буде "кут" хустки. До кінця ряду довяжіте як зазвичай - напівстовпчиками. Додавати стовпчики в цьому ряду не потрібно.


Наступний ряд буде останнім. Його потрібно обв'язати фестонами, як зелену деталь, але зробити це потрібно так: стовпчик з накидом - пропуск двох петель підстави - шість стовпчиків з накидом в одну петлю - пропуск двох петель - стовпчик без накиду. Так до кінця ряду. При обв'язування фестонами цієї деталі, не забувайте поради по обв'язування фестонами нижній частині матрьошки.


Коли обидві частини матрьошки готові, зробіть їй обличчя. Виріжте з паперу шаблон - коло діаметром приблизно 5-6 см. Намалюйте на шаблоні личко майбутньої матрьошки. Виріжте з фетру або флісу, або однотонного трикотажу такий же коло. Олівцем або тонкою ручкою, без натиску намітьте на ньому майбутнє обличчя.


Особа можна і намалювати, а можна і вишити звичайними нитками або муліне. Волосся приклейте термопистолетом. Для цього просто наріжте товсту пряжу коричневого кольору і по одній ниточці наклеюйте на особі.


Коли особа готове, акуратно приклейте або пришийте його до червоної деталі - голові. Зверніть увагу, що "кут" хустки матрьошки повинен бути строго за особою.

Навколо обличчя, закриваючи його край, приклейте тасьму "зигзаг" жовтого кольору.


По низу "хустки", відступивши від краю, приклейте таку тасьму.


Для того, щоб у матрьошки була плоскою голова, в "вершинку" голови намажте трохи клею і покладіть грудочку наполнітеля- синтепону, холофайбера або вати.


Сформуйте з тасьми "зигзаг" бантик і приклейте його під "підборіддям" матрьошки, прикриваючи стики. Нижню частину матрьошки прикрасьте квіточками.


Приклейте термоклеем обидві в'язані деталі до пластикових баночках. Для цього під край баночки наносите трохи клею і щільно притискайте в'язану частина. Так пройдіться по колу, при цьому полотно злегка натягуйте на край, щоб не було видно краю баночки.


На "спині" матрьошки зшийте дві деталі за "куточок" хустки. Так матрьошка зможе відкриватися.


Для того, щоб матрьошка не відчинялися коли її піднімають, зробіть застібку. Пришийте гудзик до бантику на голові, а петельку на зеленій частині тулуба.


Декорувати матрьошку можна по-різному. Спробуйте пов'язати тасьму і квіточки для обробки з більш тонких ниток. Замість вишитих або намальованих вічко можна спробувати використовувати готові оченята, які продаються в будь-якому рукодільні магазині. Замість застібки-гудзики можна придумати щось своє: наприклад, вшити замочок-блискавку по колу матрьошки. Все у ваших руках.

Отже, матрьошка-шкатулка готова. Можна тримати в ній шпильки і бантики або інші потрібні дрібнички, а можна посадити ще одну лялечку і матрьошка буде зовсім як справжня.

Ще більше майстер-класів - в розділі «Скриньки своїми руками».

Матрьошка з підручного матеріалу

Матрьошки з фетру