«Що тане світ». Монотипія

Людмила Валеріївна Зималева, художник-графік,
член Професійного Союзу Художників, викладач худ.графа МПДУ,
учитель ночуючи ЗОШ "Москвич",
викладач творчої майстерні "Скоморохи",
Москва.

Впасти і здригнутися, снікнуть, розквітнути,
Сливової гілкою, розчерком візерунка ...
Так з чим ще б мені співвіднести
Гру шовків в свідомості фантазера?

З вірша "Що тане світ" Л. Зималевой

Портрет юного художника. Л.Зималева

Багатьом знайома гра "На що схоже хмара?" Хлопці вважають її дуже веселою - так цікаво здогадуватися за обрисами, на що ж дійсно воно схоже, а дорослі корисною - адже гра розвиває уважність, асоціативне мислення, фантазію (яскравий приклад монотипій в психології - плями Роршаха). Варіацій цієї гри безліч: можна шукати образи в тріщинах стіни або шматочках соснової кори, що має химерні форми. А можна самим створити основу, з якої не тільки цікаво грати в "угадайку", але і яку легко можна перетворити в дивовижну творчу роботу.
Порівняно недавно "весь Інтернет" обійшла картинка з підписом "Кришка від банки малює краще, ніж я" (див. Фото).

Те, що відбилося на кришці і виразно виглядало, як красивий гірський пейзаж було випадково вийшла монтіпіей.

Монотипія (Від моно ... і грец. Τυπος - відбиток) - вид друкованої графіки, винахід якого приписується італійському художнику і гравера Джованні Кастільоне (1607-1665).
Техніка естампи монотипією полягає в нанесенні фарб від руки на ідеально гладку поверхню друкованої форми з подальшим друкуванням на верстаті; отриманий на папері відбиток завжди буває єдиним, унікальним. У психології та педагогіці використовують техніку монотипії для розвитку уяви у дітей.

Вперше застосував цю техніку в XVII столітті італійський художник Джованні Кастільоне (1616-1670)

Джованні Бенедетто Кастільоне Голова жителя Сходу

Француз Едгар Дега (1834-1917) поєднав монотипії з темперою в роботі "Концерт в кафе" Амбасадор ".

Едгар Дега. Концерт в кафе Амбасадор

Англієць Вільям Блейк (1757-1828) створив на основі монотипії картину «Ньютон».

Вільям Блейк. Ісаак Ньютон. 1795 - близько 1805.

 У Росії початку XX століття техніку монотипії активно практикувала Єлизавета Сергіївна Кругликова. Її паризька майстерня була привабливим центром, де навчалися і працювали М.А.Добров, К.Е.Костенко, М.Н.Волошін, І.С.Ефімов, Н.Я.Сімоновіч-Єфімова, Л.В.Яковлев, В .П.Белкін. Уславленими майстрами стали також її учні-французи Моро і Дюнуайе де Сегонзак. Після 1914 року Єлизавета Круглікова жила в Росії, продовжуючи займатися педагогічною діяльністю. Захопленість офортом і ентузіазм майстра передавалися її учням, багато хто з них стали працювати в кольоровий гравюрі та монотипії завдяки її керівництву.

Репродукція 185068 Танго в Місяць парку 1914р - Кругликова Єлизавета

Горять очі, робота теж горить: руки бувають іноді, так би мовити, "по лікоть у фарбі" (в захисному одязі це нестрашно), вголос звучать припущення, на що схоже, хтось уже почав розповідь про отриманому героя або сюжеті - це юні художники в школі "Москвич" знайомляться з монотипією!

Якщо розповідати коротко про процесі виготовлення монотипії, то метод виконання вельми простий: фарба наноситься на будь-яку гладку або фактурну поверхню, потім поверх накладається аркуш паперу або іншого матеріалу і з допомогою натискання руками, або валиком відбувається друкування, також може бути і навпаки: поверхня з фарбою може бути відтиснута на лист. В результаті на папері утворюється відбиток з незвичайними візерунками, які часто нагадують обриси пагорбів і річок, гір, гілки дерев, водорості і багато іншого.

Фарба на друковану поверхню може наноситися як спонтанно (рекомендується для занять з дітьми з метою розвитку фантазії), так і усвідомлено, коли дорослий або досить досвідчений юний художник частково уявляє, який результат він би хотів отримати.

Матеріали для монотипії використовуються найрізноманітніші:

  • Відбитки можна робити з різноманітних поверхонь: папір, картон, пластик, пластини з різних металів, кахельні плитки, скло, фанера та ін.
  • Вибір фарби теж різноманітний: акварель, гуаш, темпера, акрил, олійні фарби, офортні, друкарські навіть будівельні види фарб. Фарби використовуються як з розчинниками, так і в чистому вигляді - в залежності від завдань.
  • Фарба наноситься на друкує поверхню також різними інструментами: кисті, мастихін, навіть рука художника.
  • Види поверхонь, на яких буде зроблений відбиток: різні види паперу, картон, фанера, полотно, тканини тощо.
  • Для створення відбитка використовують натискання рук, прокатування валиком, для друку з листів пластику і металевих листів використовують офортні верстати. Для відбитка з літографського каменю - використовується літографський друкарський верстат.

У процесі практики і експериментування з різними поєднаннями фарби і поверхні для відбитка у художника з'являється розуміння того, для вирішення якої саме завдання підходить та чи інша поєднання і з'являються свої особисті переваги.

Не менш, ніж матеріали, різноманітні і способи отримання монотипії, ось деякі з них, які підходять саме для занять з дошкільнятами:

Перший спосіб або "фрактальная монотипія"

На основу наноситься фарба, образотворча поверхню притискають до основі руками або валиком, знімається. Виходить барвисте пляма з безліччю "візерунків", яке цікаво розглядати, творче осмислення якого мотивує до створення художнього образу. Цей спосіб досить важко керований, особливо, якщо використовуються водорозчинні фарби: акварель, гуаш. Важко заздалегідь сказати, яким саме вийде відбиток, таким чином цей спосіб як не можна краще підходить для занять з дошкільнятами, так як не вимагає особливої ​​акуратності і значно розвиває творчу фантазію. Підходить для занять у великих групах.

Кіт на хвилі. Микита Петляков 5 років

Жар-птиця. Настя Воронова 6 років

другий спосіб

Повноцінний малюнок на тему (або деталі малюнка) виконується щільними фарбами (гуаш, акрил, темпера) фарбами на аркуші або картоні. Потім дбайливо накладається папір або картон, акуратно прокочується валиком. Виходять досить точні копії основи, які можна доробляти вже поверх монотипії. Підходить для занять зі старшими дошкільнятами та школярами, що мають значний досвід малювання.

Під крилом літака. Федя Сильницький. 6 років

третій спосіб

У ємність (таз, фотографічна ванночка) наливається вода. Беруться друкарські або масляні фарби, в деяких випадках акрил або темпера, наносяться на воду тонким шаром до створення плаваючого на поверхні візерунка. Потім аркуш паперу кладеться на воду, як би по дузі, спочатку один, потім другий край і також знімається. Отримане зображення сушиться і допрацьовується. Варіант з акрилом та темперою цілком підходить для занять з дітьми, тоді як масло не рекомендується, не дивлячись на те, що саме за допомогою масляних фарб виходять найякісніші колірні плівки на воді. Спосіб як досить трудомісткий рекомендується для занять в невеликих групах.

четвертий спосіб

На пластик або скло валиком накочується щільний шар фарби, по ньому гострим предметом (паличка, шпатель, олівець та ін.) Малюється зображення. Потім накладається лист і акуратно прокочується тим же валиком (руками при цьому способі краще не намагатися притискати лист). Як і будь-який з видів монотипій, його можна доопрацювати і завершити роботу, вже бачачи, що з нею відбувається. Цей спосіб вимагає від художника твердого впевненого малювання, так як виправлення неможливі. Підходить для занять зі старшими дошкільнятами та школярами, що мають значний досвід малювання.

І п'ятий спосіб. симетрична монотипія.

Для занять з дошкільнятами я б особливо звернула увагу на метод виконання симетричною монотипії, коли лист-основа складається навпіл і частину малюнка наноситися щодо лінії згину. Такий спосіб підходить для занять з маленькими дітьми. Я зі своїми учнями традиційно виконую Монотипія "Метелик" або "Бабка" на уроках-знайомствах, на першому занятті по моїй авторській програмі для додаткової освіти "Я і образ" в ночуючи ЗОШ "Москвич" і АНО ДУТМ "Скоморохи". Коли дитина бачить, як половинка метелики, намальованої уздовж лінії згину після друкування перетворилася в повноцінне зображення - причому крильця покриті найтоншими візерунками - лініями, що виходять при відбитку, це сильно підвищує його зацікавленість предметом, допомагає швидше увійти в творчий колектив. А також значно підвищує творчу самооцінку дитини: адже отримати симетричне зображення для дошкільника завдання важке, а різноманітні об'єкти, та ж метелик, вимагають саме такого вміння, і тут на допомогу приходить спосіб симетричною монотипії.

Метелик. Майя Запуніді 5 років

Кумедне чудовисько. Льоша Запаренчук 5, 5 років

Я досить докладно розповіла про технічні аспекти, але найважливіший момент роботи з монтіпіей - "Відгадайка", придумування дитиною, на що ж схоже вийшло зображення. Потім обговорювання цього вголос, обговорення з педагогом та іншими учнями, і тільки потім дбайлива домальовування деяких значущих деталей (знову ж, значущі деталі обговорюються з оточуючими), покликана підкреслити характерні особливості того, що бачить юний художник в своїй роботі. У процесі цієї діяльності відбувається не тільки розвиток фантазії і абстрактного мислення, а й здатності відокремлювати головне від другорядного, стилізувати, розуміти що означає "характер предмета / героя / явища". Таким чином, при створенні монотипії відбувається не тільки художнє, але більш всебічний розвиток дитини.

Як художник і як педагог я дуже люблю монотипії, застосовую її у своєму особистому професійної художньої діяльності і на заняттях з учнями. Щоразу створення монотипії - і для дитини, і для дорослого захоплюючий процес, надихаючий не тільки на подальше образотворче мистецтво, а й на багато іншого з творчої сфери, наприклад на віршування:

Краса незакінчених ліній
У намистах мерехтливих плям ...
Колір глибокий: фіалковий, синій
Привабливий і незрозумілий.

Вислизаючий образ народжуватися
Приречений між світлом і тінню.
Вам довелося без залишку віддатися
Цією силою, чиє «Я» - натхнення.

З вірша "Краса незакінчених ліній ..." Л. Зималевой