Зустрічаємо Різдво правильно

Всі люди знають про те, що в православній релігії існує багато свят. Однак найяскравішим з них вважається Різдво, яке прийнято зустрічати яскраво. Різдво Христове - це чисто сімейне свято. Підготовка до Різдва вважається благословенним справою. У цей період рекомендується забути образи і печалях. А якщо ви перебуваєте з кимось у смітті, то потрібно обов'язково примиритися. Дана стаття буде присвячена питанню, як зустрічають Різдво. Ми торкнемося всі моменти і правильно до нього підготуємося.

особлива подія

У Святому Євангелії можна знайти багато відомостей про даний подія. Отже, в той час Святої Діви Марії і її чоловікові Йосипу довелося опинитися в Віфлеємі. Потрапили вони сюди, так як проводилася обов'язкова перепис населення. Марія і Йосип були небагатими людьми. Тому місця в готелі для них не виявилося. Тому для того, щоб заночувати в цьому місті вони вирушили до печери. Зазвичай в це місце пастухи заганяли худобу, коли на вулиці була негода. Саме там належало з'явиться Сину Божому. А його першої колискою стали ясла. У той момент, коли народився Христос не далеко від печери перебували пастухи з худобою. Саме цим людям з'явився Ангел посланий з небес в білосніжному одязі. В результаті, прості і скромні люди дізналися перші про народження Спасителя для всього світу. Після того явища пастухи вирішили поклонитися немовляті. Після них прийшли на поклоніння і східні мудреці, які принесли з собою дари. Варто відзначити, що волхви давно чекали цієї події. А шлях до немовляти їм вказала Віфлеємська зірка.

Як Різдво Христове зустрічали наші предки

Якщо вам цікаво, як зустрічали Різдво на Русі, тоді і про це ви також прочитаєте в даній статті. Отже, перш за все варто наголосити на тому, що Різдво почали відзначати тільки в 10 столітті. Ніч і день перед Різдвом, як правило, скромно справляли. А ось саме Різдво і дні після нього були наповненим веселощами.

6 січня о Святвечір вже рано вранці жителі різних сіл відправлялися за водою. Багато хто вірив в те, що в цей день вона стає цілющою. Їй не тільки вмивалися, а й змушували на її основі тісто для різдвяного хліба. Навіть розпалювання печі в Святвечір відбувалося по-особливому. Як правило, займалася цим господиня. Вогонь раніше добувався висікання іскри. Але перед Різдвом кресало і камінь для отримання вогню перебували перед образами протягом 10 днів. Перед тим, як добути вогонь господині потрібно було 3 рази осяяти себе хресним знаменням і повернувшись до сходу сонця висікти вогонь. Від іскри варто в першу чергу запалити прут, а після розтопити піч. У печі при цьому має лежати 12 полін, які були відібрані спеціально до цього дня.

На вогні, отриманим таким чином потрібно було приготувати 12 страв, які повинні бути пісними. У списку цих страв знаходиться: кутя, а також Увар. Перш за все, ці пару страв випробували домашні тварини, а дітям потрібно було видавати голосу, які нагадують голоси тварин. Робилося це для того, щоб з діточками весь рік не відбувалося не чого поганого.

На Різдво в будинку знаходився символ врожаю, яким був вівтар з селянських знарядь праці і снопа жита. Вносячи до хати сніп жита господар знімав шапку і привітав господиню оселі. При цьому він говорив "Дай, Боже здоров'я!" Господиня відповідала "Бог в допомогу" і питала, "Що несеш?". Чоловік же відповідав "Злато, щоб весь рік жили ми багато". Зі снопом він повинен був зупиниться в середині хати і побажати своїй сім'ї здоров'я і щастя. Після цього, даний сніп ставили під іконами. Перев'язували його ланцюгом з заліза, а поруч укладався леміш від плуга і та хомут.

Далекі родичі в ті часи свято шанували обряд про зміцнення здоров'я, який проводився в Святвечір. Главі сім'ї потрібно було розкинути солому по підлозі хати. На стіл, що знаходиться там же впадало сіно. Також з сіна робився невеликий сніп. Його встановлювали під столом. На верхівку даної копиці встановлювали черепок з ладаном. Навколо снопа розкидали інструменти із заліза. Все сімейство мало босими ногами торкнуться по черзі даних інструментів. Предки вірили, що такий обряд добре зміцнює здоров'я.

Відлякує в цей день також нечиста сила. Для цього подружжю потрібно було обійти двір і будинок з хлібом і часником. Також брали з собою мак і мед. При цьому мак розкидали в хліві, а шматочки часнику розкладали по кутах. Після цього дитина 7 років повинен був покласти на сіно, яке лежало на столі три спечених калача і дрібку солі. Також він повинен був встановити велику свічку з воску. Коли всі ці обряди будуть проведені тільки після цього можна було подавати їжу на стіл. Всьому сімейства потрібно було ошатно одягнутися. Коли було в будинку все прибрано і приготовлено, потрібно було дочекатися коли в небі з'явиться перша зірка. Після того, як вона з'явиться можна буде приступати до вживання їжі.

Як правило, за стіл першим сідав батько, після нього мати, а потім діти по-віком. Господар брав ложку куті і читав молитву про покійних родичів. Предки вважали, що душі їх рідних небіжчиків в цей день зліталися на землю і бачили все, що відбувається. Тому на столі і для них тарілки, в яких було частування. Під час вечері з-за столу вставати нікому не можна. Але це правило не було важливим для господині. Їй дозволялося це робити. Розмовляти теж не можна було голосно, можна було тільки спокійно і тихо.

Після того, як спустяться сутінки через деякий на вулицях чулися голоси дітей і людей, які виспівували колядки. У цих віршах люди прославляли Христа і бажали господарям будинків щастя і здоров'я. Щасливі господарі, в свою чергу, повинні були після закінчення колядки обдарувати співаків частуваннями, які складалися в спеціальний мішок.

Вранці після перших ударів дзвону, все люди поспішали до храмів і церкви. Там проводилася святкова служба. Після її закінчення молоді люди влаштовували веселі катання з гори на лижах або санях. При чому дане заняття супроводжувалося веселими піснями.

В обід все вже були вдома і перебували за обіднім столом, де було повно всякої смакоти. З традиційних страв були: холодець, молочне порося і смажена курка. Також перебувала там і свиняча голова з хріном і медові пряники.

Як готуються люди до свята сьогодні

Досить часто можна чути фразу - зустрічаємо Різдво правильно. А що ховається під цією фразою сьогодні? Варто в цьому докладніше розібратися. Християнський сенс свята розуміється в тому, що Спаситель втілився для того, щоб врятувати грішне людство.

Святвечір сьогодні все сім'ї проводять в турботах. Вони прикрашають будинок і наряджають ялинки. Також набувають люди подарунки. Не забувають вони і про святковій трапезі. Як правило, готуються в цьому випадку святкові страви. Святковий стіл повинен бути оформлений ст блакитному і білому кольорі. Саме ці два кольори є символами цієї дати. Як декор використовують: дзвіночки, свічки і ялинові гілочки. Можна також використовувати мішуру.Подарунки до Різдва повинні бути особливими. Це час вважається виконанням всіх бажань. Тому навіть деякі дорослі відчувають себе дітьми. Загалом, подарунок повинен хоча б небагато виконати між кожного. Виглядає це дуже зворушливо.

Варто відзначити те, що в багатьох благочестивих сім'ях з року в рік існує звичай з приготування різдвяних мішечків. Як правило, робиться це заздалегідь. Мішки призначаються для Хрістославцев. У них кладуть всякі солодощі та фрукти. Прекрасно буде подарувати щастя дитини, який прийде в ваш будинок з красивим текстом прославлення Христа.

Важливий звичай цієї дати привітання всіх рідних і близьких. Робиться це, як правило, напередодні. Можна скористатися не тільки листівками і смс-посланнями. Зателефонуйте своїм любим людям і висловіть теплі побажання.

Святвечір або Святий вечір

Святим називають той вечір, який вважається напередодні Різдва. Він є кульмінацією свята. В даний час в Росії і в інших країнах, де відзначають Різдво увечері 6 січня вся родина збирається за великим столом. При цьому до вечері не потрібно спізнюватися. Трапеза почнеться відразу після того, як в небі з'явиться перша зірка. Господиня всіх гостей повинна пригостити пісними стравами, яких повинно бути 12. за столом варто поводитися благочестиво. Допускаються спокійні бесіди. При цьому в них згадують лише приємні події, забуваючи р смутку і неприємності. До трапези 6 січні не подають при цьому будь-які алкогольні напої.

що готувати?

Що приготувати на Святвечір? Цим питанням задаються всі без винятку. І тут ми також поговоримо про це. Отже, важливе блюдо цього вечора - кутя. Готують її з проварених зерен пшениці, сухофруктів, маку і меду. Як і на Русі, до столу сьогодні подають узвар - компот із сухофруктів. На столі знаходяться також млинці і вареники, які мають пісні начинки. Також можуть бути наступні страви: вінегрет, частування з грибів, голубці, борщ, і маринований оселедець.

Але вранці 7 січні після відправи родина збереться знову за святковим столом з апетитними стравами. Тут у господинь існує великий простір фантазії. Але серед святкових страв і раніше важливою залишиться кутя.

Секрети приготування куті

Отже, кутя важливе блюдо трапези на Різдво. І це згадувалося вже не раз. Інгредієнтом цієї страви вважається пшениця в зернах. Її купують на передодні свята на ринку або в найближчому супермаркеті. Зерна необхідно залити водою. Потім каструлю ставлять на повільний вогонь і варять до того моменту, коли блюдо виявиться готовим. При цьому варто стежити за тим, щоб зерна не розварювалися.

Мак коштує залити водою кімнатної температури. Його залишають в ній на 25 хвилин. Потім варто розтерти в ступці. Ізюм також замочують у воді, а цукор необхідно подрібнити в пудру. На сковороді варто також підсмажити горіхи. А якщо в кутю замість цукру покласти халву, то вона стане ще смачніше.

Зерна, які зварилися потрібно остудити. Після цього необхідно всі інгредієнти змішати між собою. Також варто додати теплу воду, щоб страва не виявилося занадто сухим.

Побожне святкування Різдва

Після того, як закінчиться вечір Святвечора настане чудова ніч, в яку дуже важко заснути. І це не дивно! Адже особлива атмосфера переповнює душу. На Русі люди також не спали. Люди не могли заснути не тільки від даного почуття, а й від співу Хрістославцев, які на всю прославляли Пришестя у світ Спасителя. Традиційно у нас в Росії в ніч з 6 на 7 січня відбувається святкова служба, на яку збирається багато віруючих. На всю дзвонять дзвони і всі вітають один одного з цією подією. А вже зранку 7 січня можна приступити до веселощів з близькими і друзями.

Традиції свята Різдвом

Різдво в Росії має свої традиції і саме про це ми говоримо в рамках цієї публікації. Отже, мабуть, найважливіша традиція Різдва - це колядки. Дана традиція має коріння з давньої Русі. Як правило, христославів в основному діти. Вони повідомляють людям радісну новину, приходячи до кожного додому. Ця традиція символізує подія, коли пастушки Віфлеєму повідомляли людям про те, що Христос народився. Господарі будинків обдаровують Хрістославцев солодощами і грошима за бажанням. У той час вважалося те, чим більше людей відвідає будинок - то рік для його господарів буде вдалим і прибутковим у всіх сферах.

Варто розповісти ще про одну традицію, яка була втрачена за тривалі роки безбожництва. Раніше до революції після Різдва двері багатих людей були відкритими. А бідні люди для таких людей були найбажанішими гостями. Вважалося, що в їх образі сам Бог відвідував будинок багатої людини.