Всі секрети вирощування матіоли у відкритому грунті

Такий квітка, як матіола має безліч сортів. Садівників ця рослина приваблює не випадково. Виявляється, квітка має не тільки привабливий зовнішній вигляд, але і прекрасний аромат, який здатний розкриватися у вечірні години літа. Для того, щоб виростити будь-який сорт матіоли, необхідно пам'ятати деякі правила. І все тому, що матіола є примхливим квіткою. У цій ситуації рекомендується зробити правильне в вирощування з насіння і дізнатися коли садити цю рослину.

Загальні відомості

Матіола - це трав'яниста рослина, яке може бути однорічним, дворічним або багаторічним. Сьогодні матіола налічує більше 20 видів. І кожен вид характеризується своїми особливостями розмноження і розвитку. Варто сказати про те, що у великій кількості видів матіоли популярні всього два види:

дворога матіола. Даний вид рослини відрізняється дрібними і не дуже гарними квіточками. Як правило, такі колір мають бліді відтінки. Вони зібрані в суцвіття, які нагадують кисті. Висота такої матіоли може становити 20-50 см. Тут все залежить від сорту. Якщо говорити про час розвитку квітки, то довжина циклу становить 2-2,5 місяці. Завдяки простій формі квітки можна збирати насіння. Роблять це в кінці сезону. Насіння, які дозріли повинні мати коричневий колір. Ці насіння характеризуються високим відсотком схожості. Висівати насіння у відкритий грунт можна навесні або в пізні місяці зими.

На замітку! Матіоли дворогу не рекомендується вирощувати розсадним методом. Виявляється, рослина має стрижневу кореневу систему, яка негативно переносить пересадки різного роду.

Загалом, дворога матіола найбільше цінуватися за аромат. В основному рослина виділяє аромат в нічний і в вечірній час доби. Декоративні якості квітка не має. І все тому, що його квітки з настанням ранку закриваються, а відкриваються тільки в темний час.

сива матіола. На відміну від першого виду, ця рослина є декоративним. Якщо говорити про висоту квітки, то деякі сорти мають висоту стебла в 80-30 см. Найкращий квітка - це матіола, яка має махровий квітка. Але, щоб виростити матіоли з махровим квіткою, то насіння доведеться взяти від матіоли зі звичайними квітками. Процес формування і дозрівання насіння може становити від 80 до 100 днів. А схожість насіння може зберегтися протягом 5-6 років.

Левкой сивий має багато різноманітних сортів. Кількість даних сортів перевищила вже 600 одиниць. Вони можуть мати різну форму і розмір куща. Також відрізняються вони між собою термінами цвітіння, забарвленням та іншими ознаками.

Матіола сива через тривалість циклу розвитку може поділятися на 3 види:

левкой осінній. Якщо рослина посадити в кінці березня, то цвітіння відбудеться в кінці серпня, або в перших числах вересня.

левкой зимовий. Якщо зробити посадку в червні або в липні поточного року, то цвітіння рослини відбудеться в наступному році навесні.

левкой річний. Даний вид рослини має величезну популярність. І все тому, що якщо посіяти рослина в березні, то цвітіння зможе відбутися вже в червні року посіву. А якщо висіяти квіти перед настанням зими, то цвітіння статися зможе вже в травні-червні наступного року.

На замітку! Зимові і осінні сорти левкоя не здатні перенести сувору зиму Росії. Тому подзимний метод вирощування рослини використовувати не рекомендується. Рослина краще в такому випадку посадити на вигонку або в якості горщечне кімнатної квітки.

Літні матіоли на відміну від літніх сортів у відкритому грунті розвиваються прекрасно. Такий сорт левкою не має прекрасних запашних якостей. Але тривалість цвітіння може становити 15-20 діб. А ось матіола дворога своїми квітками, які з'являються в нічний час можуть прикрасити сад всього лише на 5 діб.

Махрова Матіола. Критерії відбору насіння

Якщо буде проведено правильне вирощування з насіння, то матіола порадує гарним цвітінням. Ви, напевно, зрозуміли коли садити цю рослину. Тепер ми запропонуємо вам ті поради, які допоможуть виростити махрову матіоли. Махрова матіола дуже популярна. Тому все дачники намагаються роздобути, як можна більше насіння махрових рослин. Як правило, відбір насіння можна розділити на 2 етапи:

Під час збору насіння. Насіння варто збирати з простих видів квітки. Якщо стручки пожовкли, то можна приступати до збору насіння. Ще однією ознакою для збору насіння можна вважати морози. Для того, щоб отримати рослини з високим ознакою махровості необхідно пам'ятати наступне:

 • Вибирайте для збору короткі стручки, які мають неправильну форму і злегка закруглену верхівку.
 • Віддавайте перевагу рослини з пониклому видом і зверніть увагу на лопаті рильця, які повинні бути тісно притиснуті до один одному.
 • Матіоли, які мають більш довгі стручки, які мають 2 роги невеликого розміру і відігнуті в різні боки лопаті рильця, як правило, мають насіння з простою формою квітконосу.

Після того, як з'являться сходи, то можна спостерігати, що 10% або 30% виявляться з простими квітками. Найважливішим ознакою махровості квітки є яскраво-зелене забарвлення листя. Насіння, які ви зібрали з різних видів рослини висівати рекомендується тільки на наступний рік.

Як зробити посів насіння в грунт

Посадка матіоли може проводитися насінням. Висіваються насіння безпосередньо у відкритий грунт. Звичайно ж, важливо підібрати підходящу ділянку, який повинен добре висвітлюватися сонцем і бути захищеним від вітру. Пам'ятайте, що саме такі умови воліє матіола. А якщо посадити матіоли на ділянках позбавлених сонячного кольору, то цвітіння буде дуже мізерним.

Для левкою підійде супіщаних або суглинних грунт. У ній повинен знаходитися нейтральний показник кислотності. Матіоли не варто висаджувати на тих ділянках, де за 4 роки тому росли хрестоцвіті рослини. Робити цього не потрібно тому, що може статися зараження матіоли грибком або іншим якимось захворюванням. Матіола негативно переносить добриво у вигляді перегною і застій вологи. У рослини в результаті таких дій може з'явитися темна ніжка, яка призведе до її загибелі.

Підготувати ґрунт до посадки матіоли потрібно ще восени. Добрива, які будуть внесені в грунт зможуть загинути тільки при низьких температурах. Підготовка ґрунту полягає в наступному:

 • Ділянка землі перекопується на глибину 30-40 см. Землю змішайте з перегноєм.
 • В землю внесіть також рідке комплексне улрбреніе. Його замінити зможе квітковий субстрат.

На замітку! Посадку дворогій матіоли рекомендується проводити в клумбах, де ростуть інші декоративні квітконоси. В результаті ділянку з матіоли буде виглядати красиво, а ввечері ви будете насолоджуватися прекрасним ароматом.Як висівати насіння правильно?

Матіола квіти має багато сортів. Але її вирощування практично завжди однаково. Робиться це в такий спосіб:

 • Спочатку раніше підготовлену землю розпушують,
 • Потім роблять борозенки глибиною на 0,5 см і зволожують їх,
 • Візьміть пісок і змішайте їх разом з насінням в пропорції 1:10, суміш розподіліть в борозенках,
 • Присипте землею не утрамбовуючи, після чого можна знову зволожити.

На замітку! Після весняного посіву, перші сходи з'являться через 1,5 - 2 тижні. Якщо посів виробляли восени, то сходи очікуйте на наступну весну.

Як доглядати за сходами

Вирощування матіоли з насіння в домашніх умовах не представляє будь-яких складнощів. Та й догляд за рослиною вважається простим. Наприклад, після того, як з'явиться у рослини 2-3 листочка їх необхідно прорідити. При цьому залиште відстань між паростками має бути 15-35 см. В загальному, даний показник залежить від сорту куща і заходи його розростання.

На замітку! Надмірна густота може сприяти появі у рослини грибка.

Що-б матіола нормально росла і розвивалася, грунт не повинен бути пересушена. Бур'яни також варто видаляти. Пам'ятайте, що вони витягують з грунту всі поживні речовини, які необхідні зростаючої матіоли. Якщо у вас вийде дотриматися всіх правил посадки матіоли, то рослина вже через 2,5 місяця буде радувати прекрасними квітами.

Як посіяти насіння на розсаду

Якщо використовувати розсадний метод вирощування матіоли, то вже в червні можна буде отримати квітуча рослина. В цьому випадку посів насіння проводитися в останніх числах березня або на початку квітня місяця.

Як підготувати насіння і грунт?

За пару днів до майбутньої посадки підготуйте землю і насіння. В цьому випадку дотримуйтесь наступних правил:

 • Контейнери помийте водою, в яку додайте трохи марганцю. Після чого добре їх висушіть.
 • На дно контейнера укладається трохи камінців. Вони замінять вам дренажну систему.
 • Тепер ящики можна заповнити землею. Земля повинна складатися з: дернової землі і піску в співвідношенні 3: 1.
 • Далі, простою водою пролийте землю, яка знаходиться в ящиках. У воду додайте невелику кількість марганцю.
 • Що-б насіння проросли швидше їх замочують на добу в кип'яченій воді. Вода при цьому повинна мати кімнатну температуру. Потім насіння виймають з води і загортають в шматок тканини, який повинен бути вологим. У такому вигляді насіння поміщаються в холодильник на нижню полицю.

висівають насіння.

Після того, як всі заходи, описані вище будуть проведені потрібно приступити посіву насіння. В цьому випадку виконуємо наступні дії:

 • Зробіть борозенки на відстані один від одного в 4 см.
 • За допомогою пінцета розкладіть насіння. Відстань між ними повинна становити в 3 см.
 • Присипте землею і зволожите.
 • Накрийте склом і віднесіть горщик в тепле, але темне місце.

Коли з'являться сходи, а це станеться через 5-8 днів, горщик з насінням відноситься в світле місце. Температуру в цьому випадку потрібно знизити. Вона повинна скласти 12-147 градусів. Це необхідно зробити для прискорення цвітіння.

пікіровка.

Якщо у сходів з'явилося 3 листочка, то необхідно приступити до їх пересадці. Використовуйте в якості тари окремі торф'яні горщики. Підійдуть паперові стаканчики і інші ємності. Такі ємності варто заповнити землею, яка складається з:

 • частини піску,
 • Частини дернової землі,
 • Двох частин листової землі.

Перш ніж здійснити посадку, сходи рясно поливають. Пересадка матіоли здійснюється із земельною грудкою. Рослини варто поглибити в землю під сім'ядолі. Залиште також відстань в 4 см. Утрамбуйте землю навколо саджанця і добре полийте. На постійне місце вирощування матіоли висаджують в середині або в кінці травня. Дотримуйтесь в посадці відстань в 15-30 см.

На замітку! Після висадки перші дні рослина прикривають від спекотного сонця.

Як доглядати за дорослим рослиною

Навіть самому невибаглива квітці потрібен відповідний догляд. Матіола в цьому випадку не є винятком. Догляд повинен полягати в наступному:

 1. Дотримуйтесь помірний полив. Якщо грунт зовсім суха, то квітки швидко дрібнішають і відцвітають.
 2. Обов'язково прорихліте грунт після поливу і дощів.
 3. Своєчасно видаляйте бур'яни і відцвітають ц \ суцвіття.
 4. Вносьте систематично мінеральні добрива через кожні 3 тижні.
 5. Постійно оглядайте рослина на наявність хвороб.

Як боротися із захворюваннями і шкідниками рослини?

 1. Що-б попередити появу у матіоли чорної ніжки, необхідно скористатися фунгіцидною розчином. Поливайте квіти цим складом раз на місяць.
 2. Деревна зола добре бореться з хрестоцвітими блошками. Тому обсипайте рослини даною речовиною після проливних дощів.
 3. Якщо обробити матіоли слабким розчином валеріани, то можна буде позбутися від метеликів білявок.
 4. При виникненні захворювання на листках захворювання, їх видаляють і спалюють.

На закінчення

Що-б матіола виросла здоровою рослиною важлива правильна посадка і належний догляд. На фото ця рослина дуже прекрасно. Милуватися даними рослиною можна все літо, а в нічний час можна насолодитися прекрасним ароматом.